Сукачівське НВО "ЗОШ І-ІІІ ст. - дитячий садок"

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2021 » Лютий » 26 » Рекомендації психолога щодо профілактики суїцидальних тенденцій
11:40
Рекомендації психолога щодо профілактики суїцидальних тенденцій

Рекомендації щодо профілактики суїцидальних тенденцій серед учнів

 

Важливо знати, що лише незначна кількість самогубств відбувається без попередження. Більшість самогубців відкрито попереджає про свої наміри. Тому, до всіх загрозам такого характеру необхідно ставитися серйозно. Крім того, більшість людей, які намагаються накласти на себе руки, внутрішньо суперечливі і не мають остаточного наміри померти.

 

 

Можна виділити наступні загальні риси, характерні для самогубства (Е.Шнейдман):

 

- Загальною метою для суїциду є пошук рішення.

 - Суїцид не є випадковим чи безглуздим дією.

- Він є вирішенням проблеми, виходом з психологічного або нестерпної ситуації.

 

Загальним завданням суїциду є припинення свідомості нестерпної душевної болю.

 

Загальним стресором при суїциді є незадоволені психологічні потреби.

 

 Загальною суїцидальної емоцією є безпорадність - безнадійність: «Я нічого не можу зробити (окрім здійснення самогубства), і ніхто не може мені допомогти (полегшити біль, яку я відчуваю».

 

Людина, яка думає про самогубство, може відчувати сильне почуття внутрішньої спустошеності, тривогу, почуття провини, сором.

 

Загальним внутрішнім відношенням до суїциду є подвійність: людина відчуває одночасно і бажання накласти на себе руки і бажання його не робити, бажає допомоги.

 

Загальним станом психіки при суїциді є афективний звуження свідомості з обмеженням використання інтелектуальних можливостей, різке обмеження варіантів вибору поведінки, «психічні штори».

 

Загальним дією при суїциді є втеча, яке відображає прагнення людини піти із зони лиха.

 

Загальним комунікативним дією при суїциді є повідомлення про свій намір.

 

Люди, які мають намір вчинити самогубство свідомо чи несвідомо подають сигнали лиха, скаржаться на безпорадність, волають про допомогу, шукають можливості порятунку.

 

Загальною закономірністю є відповідність суїцидальної поведінки загальному стилю поведінки протягом життя.

 

Багато самогубства відбуваються в період поліпшення стану, коли у людини з'являється енергія і сила волі для того, щоб перейти від відчаю в думках до руйнівних дій. Однак той факт, що людина коли-небудь намагався накласти на себе руки, зовсім не означає, що він завжди буде входити в групу ризику: думки про самогубство можуть повернутися, але вони не постійні, а у деяких людей такі думки можуть більше ніколи не з'являтися.

 

Відзначають такі захисні чинники, що знижують ризик суїциду:

 

  • Підтримка сім'ї, друзів, інших важливих в житті людини людей;
  • Релігійні, культурні та етнічні цінності;
  • Участь в житті суспільства;
  • Приносить задоволення життя в суспільстві;
  • Соціальна інтеграція за допомогою роботи, проведення дозвілля;
  • Наявність доступу до послуг з охорони психічного здоров'я.

 

 

ВАРІАНТИ ПОРАД І ПРОПОЗИЦІЙ ДЛЯ ТИХ, ХТО ПОТЕРПАЄ ВІД СУЇЦИДАЛЬНИХ ДУМОК

1. Втративши життя, нічого не вирішиш. Спробуй абстрагуватись від негараздів і подумки перенестись у майбутнє. Може, вдасться побачити для себе причину жити далі або з’явиться бажання якось пережити важкий етап, перетерпіти його заради щасливого майбутнього.

2. Дієвий спосіб боротися з тугою – ставити перед собою досяжні цілі і зрозуміти, що життя не обходиться без розчарувань.

3. У разі сильних емоційних переживань давай волю сльозам, як наодинці, так і у присутності інших людей. У цьому немає нічого страшного. З одного боку – спрацює механізм внутрішньої душевної розради, а з другого – цим можна подати сигнал про твоє важке становище, викликати співчуття і бажання зарадити твоєму горю.

4. Якщо ти втратив спокій через почуття глибокої провини, буде краще спробувати якнайшвидше виправити становище, аніж дати проблемі розростися. Ти вчиниш правильно, якщо розкажеш про все батькам або іншим людям, небайдужим до твоєї долі. Цілком можливо, що спочатку вони будуть прикро вражені, засмутяться, будуть тебе лаяти. Але потім, скоріше за все, почнуть думати тільки про те, як тобі допомогти, як врятувати тебе від подальшої біди.

5. У будь-якому разі, якщо ти занепокоєний і збентежений, краще не страждати на самоті. Поділись своїми переживаннями з людиною, якій довіряєш. Щира розмова може знизити емоційне напруження і допоможе подивитись на проблему з іншої точки зору. Зазвичай можна більш-менш заспокоїтись, коли хтось виявляє співчуття до нашого горя і болю. Буде корисно заздалегідь домовитись про екстрений зв’язок на випадок повернення думок про самогубство.

6. Поширеною помилкою є очікування, що інші самі здогадаються про твої страждання, почнуть тебе розпитувати і пропонувати допомогу. Але жодна людини не може бачити, що на серці в іншої, зокрема і в тебе, тому сам шукай потрібного контакту, відкрий своє серце тому, кому ти довіряєш і кому до снаги тобі допомогти. Тримати все у собі – те ж саме, що самому тягнути важкий тягар.

7. У виникненні або посиленні пригніченого стану нерідко винна занижена самооцінка. Якщо ти постійно чуєш принизливі вислови про себе й образи, можна почати сприймати себе нікчемною людиною, яка не варта поваги інших.

Але поміркуй, хіба хтось має право тебе оцінювати? Хоч би що думали про тебе інші, ти є унікальною особистістю. І якщо комусь щось у тобі не подобається, то це їхні проблеми, а не твої. Шукай спілкування з тими, хто ставиться до тебе по-доброму і з розумінням.

8. Почуття відчаю саме собою не пройде. Якщо відчуваєш напад глибокого смутку і нудьги, спробуй переключитись на щось інше, зайнятися якоюсь справою. Не можна сидіти, склавши руки. Якщо ти займаєшся тим, що у тебе добре виходить, то до тебе знову повертається почуття самоповаги, яке зазвичай зникає, коли загострюється депресія.

9. Корисно також займатися тим, що тішить тебе. Походи по магазинах і зроби самому собі або комусь із близьких та друзів приємний подарунок, пограй, приготуй свою улюблену страву, перечитай улюблену книжку, порозгадуй кросворди, помалюй, щось відремонтуй удома, покатайся на велосипеді тощо.

10. Настрій помітно покращиться, якщо їздити кудись ненадовго з якоюсь практичною метою.

11. Найкращими ліками від пригніченості є допомога іншим – тим, хто переживає важкий період у своєму житті. Співчуття чужій біді й намагання допомогти ділом здатне перекрити власний душевний біль, спонукає абстрагуватись від власних проблем і налаштуватись на конструктивні рішення.

12. Чимало фахівців сходиться на тому, що у критичному стані допомагає релігія. Навіть якщо серед твого близького оточення ти не знайдеш людину, гідну твоєї довіри, ти завжди можеш звернутись у щирій молитвеній розмові до люблячого Небесного Батька, який ніколи не зрадить і повсякчас напоготові вислухати тебе, виявити до тебе доброту та повагу.

13. У жодному разі не вдавайся до спроби приховати або подолати свою депресію за допомогою наркотиків та алкоголю. Це пастка, в яку потрапляють ті, хто шукає легких шляхів розв’язання проблем. Адже після тимчасової розради і відновлення життєвого тонусу насувається хвиля пригніченості і роздратованості.

14. Якщо твій душевний стан дуже розбалансований і ти відчуваєш, що не в змозі адекватно оцінювати ситуацію, спробуй звернутися до фахівця: психолога, психотерапевта, навіть психіатра. Сьогодні існують служби анонімної допомоги людям у кризових моментах життя. Про них можна дізнатися за телефоном міськдовідки, написавши листа до газети або звернувшись до районного (міського, обласного) відділу у справах сім’ї та молоді.

ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ

Коли людина залишається наодинці зі своєю проблемою, то проблема здається надміру великою і нерозв’язною. Зважаючи на загрозу кризового психоемоційного стану для будь-якої дитини у сучасному егоцентричному й агресивному світі, слід заздалегідь налаштувати підлітків на доцільність пошуків допомоги у разі виникнення важких особистих проблем.

Головним превентивним заходом щодо вчинення самогубства постає запобіжне запевнення дитини в тому, що її життя дуже цінне для інших, і завжди, за будь-яких обставин близьке оточення зрозуміє її.

Неодмінною умовою запобігання суїцидальним намірам у дітей та молоді є попередження у них психоемоційних розладів здоров’я. Для цього рекомендуємо:

  • забезпечити їм здорове харчування (багато свіжих фруктів та овочів);
  • пити багато води (не менше 2 л на день);
  • нормоване фізичне навантаження;
  • повноцінний відпочинок, достатній сон;
  • дозований час перегляду телевізора та занять із комп’ютером;
  • контроль за змістом телепрограм, відеокасет, комп’ютерних дисків, відеоігор, книг та журналів тощо;
  • заборону на лихослів’я у домашньому колі;
  • формувати відразу до алкоголю, паління, наркотиків, нецензурної лайки;
  • допомагати у виборі якісного кола спілкування, гідних друзів;
  • розвивати постійні дружні стосунки в сім’ї, непідробний інтерес до справ та внутрішнього світу дитини, готовність у будь-який момент прийти на допомогу;
  • підвищувати авторитете батьків у сім’ї. встановлювати розумні правила та вимоги, запровадити чіткий перелік обмежень та заборон;
  • ставити перед дитиною досяжні цілі, допомагати у виборі оптимального життєвого шляху;
  • спільно долати труднощі та перешкоди, культивувати творчий підхід до розв’язання проблемних ситуацій;
  • вірити в дитину, в її найкращі риси та сторони особистості;
  • виявляти до дитини ніжні почуття, турботу й увагу;
  • виробляти позитивне мислення, виховувати любов до життя.

 

Переглядів: 162 | Додав: tata | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Лютий 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Архів записів
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz