Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові.
Мета: Сформувати в учнів поняття про пряму мову, розглянути правила постановки розділових знаків при прямій мові; формувати вміння розрізняти пряму мову та слова автора; розвивати пізнавальні інтереси учнів, виховувати любов до рідного слова, книжки.
Обладнання та інструменти: ПК, проектор, проектна дошка
Наочні посібники, ТНЗ та додатковий матеріал: ребуси, таблиці, ТНЗ.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Час: 45 хв.
Хід уроку
- Організація класу.
- Актуалізація опорних знань учнів
- Перевірка домашнього завдання
- Бесіда за питаннями
-
-
- Яке речення називається складним?
- Як відрізнити просте речення від складного?
- Як об’єднуються прості речення в складному?
- Повідомлення теми, мети і завдань уроку:
Пропоную учням самостійно сформувати мету уроку.
Дізнатися про… Навчитися ставити…
- Вивчення нового матеріалу
- Дослідження – спостереження. Прочитайте речення, поясніть зміст їх. У якому з речень чуже мовлення передано дослівно, без будь– яких змін, а в якому передано лише зміст сказаного?
Олесь Гончар назвав дитинство світанком людини, її вранішньою зорею.
Олесь Гончар писав: “Дитинство – світанок людини, її вранішня зоря”.
- Пояснення вчителя з елементами бесіди
Друге речення містить пряму мову. У ньому чуже мовлення передано дослівно, зі збереженням не тільки змісту, а й особливостей мовлення.
Поміркуйте, чому пряму мову називають "прямою".
Зробіть висновок ( Пряма – правдива, чесна, точна. Отже, пряма мова – чужа мова, передана дослівно, без змін, від імені того, кому вона належить.)
Речення з прямою мовою складаються з двох частин слів
автора і прямої мови
- Пояснення на основі аналізу речень за схемами
“Пм”, – са. “Ти – моє щастя”, - шепотіла мати.
“Пм!” – са. “Завдання буде виконано! ” – запевнив Павло.
“Пм? ” – са. “Ти бачила виставку?” – запитала Марину подруга.
СА : “Пм”. Мама попросила Оксану: “ Полий квіти”.
СА : “Пм?” Я запитала сестру: “Ти вивчила вірш?”
СА : “Пм!” Старший вигукнув: “Це справжнє диво!”
“Пм, - са, -пм”. “Ті школярі, - писав Сухомлинський, - які мало читають, дуже поверхнево оволодівають знаннями”.
- Робота з підручником
- Опрацювування теоретичного матеріалу.
- Виконання вправ 208 (усно), 211(письмово)
- Робота біля дошки
Записати речення, розставляючи розділові знаки
- “Бач, як міцно заснув”, - дивується мати.
- “Та які у вас айстри хороші!” – сказав Метелик.
- “Бідна дівчино, - сказав Захар, - що я можу тобі порадити”.
- Робота у парах
Записати речення, розставляючи розділові знаки. Поясніть один одному правила постановки знаків.
- “Чи не час нам в дорогу?” – спитав тато.
- Син сказав: “Я вже вивчив уроки!”
- “Три біди в людини, - говорить народна мудрість, - смерть, старість і погані діти”.
- Творча робота
Закінчте речення. Запишіть, правильно розставляючи розділові знаки.
Я дуже люблю кататися на велосипеді….
Він сказав….
…говорять учні.
…розповідає Саша.
- Попереджувальний диктант – вікторина
Прослухайте речення. Скажіть, з яких казок узято їх.
Поясніть розділові знаки при прямій мові.
- От пан вийшов на ганок і питає: “Чого вам, люди добрі?”
(“Мудра дівчина”);
- ”Хто це мене кликав?” - обізвався чоловічок (“Ох”);
- “Оце вже і втретє моя правда!” – сказав радісно дядько.
(“Про правду і кривду”);
- Сьогодні рано Святий Миколай виліпив мене з небесної глини і мовив: “Звіре Остромисле ! В звірячім царстві запанував нелад, несправедливий суд і неспокій”. (“Фарбований Лис”).
- Закріплення вивченого матеріалу
Гра “Збери речення!”
Складіть і запишіть речення з прямою мовою. Перевірте правильність постановки розділових знаків.
“Не кидайтеся хлібом”, -
|
“Готово!”
|
Найкраще слово в роботі:
|
суворо каже дід.
|
“Борітеся – поборете, Вам Бог помагає!” -
|
“Не вмирає воля наших”.
|
Світить на пророцтво Тараса:
|
закликав Т. Шевченко
|
- Підсумок уроку
- Взаємоопитування ланцюжком
Учні ставлять запитання за темою один одному по черзі
- Розгадування ребуса
- Домашнє завдання.
Опрацювати теоретичний матеріал підручника §18.
Скласти і записати 4-5 речень з прямою мовою.
Визначити частини мови в реченнях.
|